Fotograf ślubny cena – ile kosztuje i dlaczego tyle?

White Slow Duet Fotografów Ślubnych

Fotograf ślubny cena-to jedno z najczęściej wpisywanych zapytań w Google związanych z fotografią ślubną i weselną. Każdy, kto planuje ślub i wesele dokładnie zdaje sobie sprawę, jak wiele kosztów się z tym wiąże. Pytanie o cenę fotografa ślubnego jest zatem bardzo gorące.

Fotografia ślubna – co ma znaczenie? 

Gdy ponad 7 lat temu zaczynałem robić swoje pierwsze śluby, nie miałem nic, ani doświadczenia, ani sprzętu, ani dobrego komputera z oprogramowaniem, miałem jedynie chęci i głowę pełną stresu. Czy to starczyło? Tak, ale tylko na początek i choć bardzo nie lubimy się skupiać na tym słowie, ale S P R Z Ę T na którym pracujemy ma znaczenie, zwłaszcza w fotografii ślubnej. Zapasowe karty pamięci, baterie, zapasowe body (aparat), obiektywy, komputer, skalibrowany monitor, oprogramowanie i najważniejsze-dyski i kilka kopii zapasowych całości materiału, i moglibyśmy tak jeszcze długo. Zakończymy jednym, to kosztuje i ma ogromne znaczenie w fotografii ślubnej. Wiemy, że zaraz niektórzy z Was pomyślą, ale są przecież fotografowie którzy biorą mniej. Tak są, jak w życiu, są klocki LEGO i są klocki, które udają lego (każde dziecko powie, co są warte…).

Przejdźmy do sedna

Ileż frustracji, nieprzespanych nocy, stresu, szkoleń, szukania know-how na sesjach, w obróbce, nauki Lightroom’a i Photoshop’a. Cała fotografia to ciągłe poszukiwanie, czuwanie i łapanie. Czy musi to tyle kosztować, czy to co zobaczycie w portfolio jest dla Was aż tak cenne, czy zdjęcia ślubne mają mieć coś więcej czy tylko być dobrze zrobioną dokumentacją, i wreszcie czy liczy się jakość, czy ilość? 

Biznesowy SWOT będzie tu całkiem pomocny i pozwoli ustalić priorytety, dzięki czemu decyzja będzie łatwiejsza.

Fotograf to przedsiębiorca, ale przede wszystkim człowiek. Opiszcie mu swój ślub, wesele, koncepcję, budżet i wszystko, co wg. Was może mieć znaczenie. Jest wiele możliwości, aby obniżyć koszty, chociażby skracając czas pracy, co wcale nie obniży jakości reportażu. Najważniejsze, feeling z fotografem-bezcenny, w pewnym sensie będzie to związek na całe życie. Chcecie poznać nasze spojrzenie? Zapraszamy na kawę, na dobry początek.

 • Krótkie podsumowanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa na ślub:
 • Primo i rzecz najważniejsza!!! Prześledźcie dokładnie portfolio fotografa ślubnego, tym portfolio plenerowych sesji ślubnych. Naprawdę to jest kluczowe działanie. Jest tak wielu fotografów, za rogiem czai się ich mnóstwo,☺ ale każdy ma inne spojrzenie, inny styl. I o ten styl chodzi. Czy zdjęcia do Was mówią, czy wzbudzają w Was emocje, czy po prostu, najzwyczajniej w świecie Wam się podobają. Z całej palety branży fotograficznej spokojnie można znaleźć takich fotografów, których styl odpowiada Waszemu.
 • Szukajcie dalej niż miasto gdzie mieszkacie. Teraz coraz częściej wybiera się fotografa ślubnego, bo wybiera się jego styl i chce się mieć tego konkretnego i nieważne czy jest z Lublina, Krakowa, Warszawy, ze Szczecina czy z Rzeszowa.
 • Jeśli cena jest dla Was priorytetowa, to o niej rozmawiajcie. Pytajcie, co ona zawiera, czy ofertę można modyfikować.
 • Dokładnie spójrzcie na ofertę. Chłodnym i spokojnym okiem. Czy jest w niej wszystko, na czym Wam zależy (albumy, jeśli tak, to jakie one są, ile mają rozkładówek, jak wyglądają, galerie, w jakiej formie dostajecie materiał, po jakim czasie).
 • Spytajcie, czy wykonuje zdjęcia rodzinne podczas wesela.
 • Przedyskutujcie krok po kroku Waszą współpracę.
 • Mówcie o swoich obawach, czego nie lubicie, czy obecność fotografa Was krępuje. Bądźcie szczerzy.
 • Wypijcie wspólną kawę i poznajcie się, bo to jest  tak samo ważne, jak punkt 1.
  Obdarzcie zaufaniem swojego fotografa, polubcie się i miejcie wspólne flow.
 • Dla takich chwil jak na zdjęciu poniżej, warto!